MT İç Mimarlık by metin tepe

 GÜVENLİ TADİLAT

Yaşam alanlarını yeni baştan tasarlayıp inanılmaz ve göz alıcı yeni sonuçlara ulaşmak için güvenli tadilat metotları vazgeçilmezdir. Antalya tadilat ( MT iç mimarlık )  tarafından ele alınan tadilat ve onarımlarda güvenlik esastır. Bu bağlamda başarılı bir tadilat için ideal maskeleme bantları kullanmak, yine tadilatın yapıldığı zeminlerde kullanılan başarılı yapıştırıcı ürünleriyle çalışmak, kaymanın, düşmenin, yaralanmanın veya tadilat yapılan alanlarda başka tehlikelerin söz konusu olmadığı güvenli bir ortam oluşturmak temel önceliğimizdir. Bu çerçevede  Antalya tadilat ( MT iç mimarlık )  tarafından taahhüt edilmiş bir tadilat ve onarım bölgesinde her şey  Antalya tadilat’ın ( MT iç mimarlık )  uzman  kadrosu ile   güvencesi altındadır.

TADİLAT VE TAMİRAT NE KADAR ZAMAN ALIR?

Bir mekânın tadilat ve tamiratının ne kadar zaman alacağı sıklıkla sorulan soruların başında gelmektedir. Sektörün içindekiler için bu soru sorulmaması gereken sıradan bir soru gibi gelse de tadilat, tamirat ve onarım alanlarında yetkin olan  Antalya tadilat ( MT iç mimarlık )  olarak, bu soruyla sıklıkla karşılaşmaktayız. Özellikle yine memnun müşterilerimizin yönlendirmesiyle bizleri arayan birçok kişi ilk olarak yapılacak tamir, tadilat ve onarımın ne kadar vakit alacağını sormaktadırlar. Bu konuda netlikle verebileceğimiz cevap şudur: Öncelikle bizimle iletişime geçtiğiniz andan itibaren ihtiyacınız olan tadilat, tamirat ve onarım en kısa zamanda projelendirilir. Sizin de tamir ve tadilat talepleriniz dikkate alınarak uygulamalara hızlı bir şekilde başlanılır. Mekânın büyüklüğüne göre süre değişebilmektedir ancak mesela 3+1 şeklindeki bir evin tadilat ve tamiratı ortalama olarak üç ile dört hafta sürmektedir. Ancak bu süre evin boş veya dolu olmamasıyla birlikte değişmektedir. Yine tamir, tadilat ve onarım yapılacak alanda kullanılacak malzeme, mobilyaların, fayansların, zeminin, su tesisatının, elektriğin durumu ayrıca müşterilerimizin  Antalya tadilat’tan ( MT iç mimarlık ) beklediği estetik talepler tüm bunlar tadilat zamanının uzunluğunu veya kısalığını belirleyen unsurlar olmaktadır.

YIKIM VE ONARIM İŞLERİ

kırım döküm işleri

Konut içerisinde yıkılmasını istediğimiz duvar, kapatmak istediğimiz balkon olabilir.

Konut içerisinde taşıyıcı kolonlara zarar vermemek kaydı ile iyi bir plan ile  ufak yıkım ve onarımlar yapmak mümkün. Bu tamamı ile sizin evinizden ne istediğinize, nasıl rahat ve huzurlu bir yaşam alanı oluşturmak istediğinize bağlıdır.

PENCERE VE KAPI DOĞRAMALARI

Pencere , Kapı , Doğramalar

PVC çift camlı pencere ve kapı sistemlerini tercih etmeye çalışıyoruz . Evinizi hem ısı hem de ses yalıtımı açısından büyük ölçüde izole etmiş oluyoruz . PVC çift camlı pencere ve kapı sistemleri ile konut içerisinde ki yıllık enerji tüketiminiz %35-40 azalmış olur. Üstelik yıllarca bakım ve onarım gerektirmez.Ancak ahşap doğramalarda her yıl bakım yapmanız gerekmektedir.Ahşap doğramalar da sağlıklıdır ancak zahmetli ve masraflıdır.

BANYO ISLAK ZEMİN VE ELEKTRİK – SU TESİSATI

Elektrik ve tesisat işleri

Banyo ve tuvaletinizde elektrik tesisatı yaparken  buat bulundurmamaya ve mümkünse elektrik düğmeleri dışarıda kullanmaya dikkat ediyoruz . Banyo da kullanacağımız prizlerin ise sızdırmaz, kapaklı ve topraklı olmasına dikkat ediyoruz .

Su tesisatınızın yapımın da ise en önemli şey yerde 2 tane yer sifonu bulunması ve akıntı yönünün yer sifonlarına göre olması gerekmektedir. Giden su tesisatınız da esnek hacimsel borular, gelen su tesisatınız da ise plastik ya da metal alaşımlı plastik boruları tercih ediyoruz.

Lavabo, küvet/duş ve çamaşır makineniz için gelir ve gider su tesisatlarına dikkat ediyoruz.

Islak zemin döşemelerinde tavandan gelen seramik derzini zeminde aynı doğrultuda ilerleyip karşı duvarda aynı doğrultu da devam etmeli. Kısaca simetrik, düzgün ve ölçülü olmalıdır. Kapı ve pencerelerinizin zemin ve duvar döşemeleri ile kotları, girinti ve çıkıntılarının orantılı olması gerekmektedir.

Banyo aksesuar ve ekipmanlarının montajında  su sızdırmazlık ve izolasyonuna dikkat edilmeli.

MUTFAK ISLAK ZEMİN VE ELEKTRİK – SU TESİSATI

Son olarak mümkünse 15 cm. çapında havalandırma vantilatörü takılmalı. Işık kumandalı havalandırma vantilatörü bulundurursanız ışık yandığında vantilatör çalışacak ve ışık kapatıldıktan 1-2 dk. sonra vantilatör duracaktır. Bu hem banyonuzun havalanmasını sağlayacak hem de şofben gibi gazlı ısıtıcı kullanımında zehirlenmeleri önleyecektir.

Mutfak ta elektrik tesisatı yapılırken ana sigortanızdan 2 ya da 3 sigortayı mutfağınıza ayrılmalı. Mutfak içerisinde çok yüklü elektrik kullanımı olduğu için bu gereklidir. Unutmayın topraklı priz hem sizin hem de elektrikli aletlerinizin güvenliği için önemlidir.

Mutfak içerisin de elektrik prizlerinin yerlerinin tespiti yapılmalı. Fırın,bulaşık makinesi, buzdolabı,mikrodalga fırın,aspiratör prizlerini unutmayın.Mutfak tezgahının üstünde kullanacağınız prizlerin sızdırmaz,kapaklı ve topraklı olmasına dikkat edilmeli ve küçük ev aletlerinin sayısının ne kadar çok olduğunu göze alarak 2’li yada 3’lü en az 3 takım priz konulmalı.

Mutfak lavabosu  ve bulaşık makinesi için gelir ve gider su tesisatlarına dikkat edimeli. Mümkünse Lavabonuzun altına yer sifonu yapılmalı.

Tabii ki mutfak aksesuar ve ekipmanlarının montajında da su sızdırmazlık ve izolasyonu önemlidir.

Banyo da olduğu gibi mutfak ıslak zemin döşemelerinde tavandan gelen seramik derzini zeminde aynı doğrultuda ilerleyip karşı duvarda aynı doğrultu da devam etmelidir. Kısaca simetrik, düzgün ve ölçülü olmalıdır. Kapı ve pencerelerinizin zemin ve duvar döşemeleri ile kotları, girinti ve çıkıntılarının orantılı olması gerekmektedir.

ZEMİN DÖŞEMELERİ

parke ve zemin işleri

Odalarınızda ki zemin döşemeleri için birçok alternatifiniz var. Seramik, Fayans, Laminant parke, mermer yada ahşap. Seçiminizi öncelikle zevkinize ve bütçenize göre yapacaksınız. Ancak kalite araştırması yapmalı ve en önemlisi uzman ekip ile yapılmasını sağlamalısınız.

Zeminin şapının düzgün atıldığına ve zemin döşemelerinin dengeli olarak döşendiğini kontrol edilmeli. Bunu su terazisi ile kontrol edebilir ya da ettirebilirsiniz. Zemin döşemeleri ile süpürgelikler arasındaki desen ve dizayn uyumuna dikkat edilmeli.

Ayrıca seramik, fayans ve mermerde kullanılan dolgu derzinin rengi görüntü açısında önemlidir ve fazlalıklarının dikkatli ve iyi temizlenmesi gerekmektedir.

ÇATI İZOLASYONU

çatı izolasyon işleri

Piyasa da çeşitli amaç ve koşullara göre çok farklı fiyatta ve kalitede izolasyon malzemeleri bulunmaktadır. Ancak her zaman söylediğimiz gibi Hedefiniz bütçenize göre mümkün olduğunca kaliteli malzeme ve işçilik ile tadilatınızı yaptırmak olmalıdır.

Çatı kaplama malzemeleri 3 ana görevi karşılamalıdır. Bunlar kaplama,koruma ve su geçirmeme.Çatı da baca,anten,duvar dipleri ve çatıya çıkış gibi detaylar bulunduğu için  kullanılacak çatı örtüsü ve bu örtü altındaki yalıtımlar çok önemlidir.Isı ve su yalıtımı ile çatı altına su girmesi ve iç-dış hava iletişimi engellenebilir.Ayrıca çatı içerisinde havalandırma ortamının iyi bir şekilde yaratılması ve korunması sağlıklı ve uzun ömürlü bir izolasyon sağlar.

Bodrumunuz varsa; yan duvar ve temel izolasyonunu mutlaka yaptırın

Unutmayın konut izolasyonunuz yetersiz ise yıllık enerji kaybınız %20 civarındadır.

İÇ CEPHE BOYA İŞLERİ

iç cephe sıva ve boya işleri

İç cephede yani salon ve odalarda yapılacak boya ve alçıpan işlemleri özen ve dikkat gerektirir. Öncelikli olarak eşyalarınızın üzerini boyadan koruyacak örtü ile örtülmeli. Konut boş işe yer döşemelerinizi korumak için örtü kullanılmalı.

Konutunuz da  tavanlarda alçıpan figürler kullanmayı düşünüyorsanız boyadan önce yapılması gerekmektedir. 2 çeşit alçıpan bulunmaktadır.

Kaynaklı alçıpan daha dayanıklıdır ama ağırdır. Binanıza ekstra yük bindirir.

C yani orijinal denen alçıpan ise uygulaması kolay ve hızlıdır ancak dayanıklı değildir.

Evinizde alçı sıva işi yaptıracaksanız “mastarlı” yani gönyeli ve terazisinde olanını tercih etmelisiniz. Maksimum 2,5-3 cm. alçı kalınlığı uygulanabilir. Duvarlarınızı da önceden 3-4 cm. aralıklarla 0,5 cm. derinlikli ve 1 cm. çaplı tespit çukurları açılmalı ki alçınız dişli duvara nüfus etsin.

Bütün köşelerinize metal veya plastik köşebent koyularak zarar görmeden düzgün alçı işlemi yapılabilir.

Duvarlarınızın boya işleminde ise öncelikle duvarlarınızın kirden ve yağdan arınmış olması gerekmektedir. Şayet sızıntı yolu ile kabarmış yerler varsa iyice kazınmalı ve zemin düzlenmelidir. Tabii ki sızıntının kaynağı da bulunarak önlenmelidir.

Duvarlarınızda ki delikler ve düz olmayan yerler dolgu maddesi ile kapatılarak astar atılmalıdır. Astar da size tavsiye edebileceğimiz su bazlı derin astar malzemesi olan tiefengrund. Bu madde duvara boya gibi uygulanarak alçınızın tozunun gitmesine ve iyi sertleşmesine olanak sağlar.Son olarak da boya uygulanmalıdır.

DIŞ CEPHE BOYA İŞLERİ

dış cephe  ısı yalıtım boya işleri

Dış cephe uygulaması zor, pahalı ve zahmetlidir. Bu yüzden uygun kalitede ve fiyatta ama uzun süre dayanıklılık gösteren ve mümkünse izolasyon özelliği olan malzeme kullanmalı. Unutmayın uzun süre dayanıklılık derken en az 15-20 yıldan bahsediyoruz.

Dış cephe işlemlerinizi yaptırmak için en uygun dönem ilkbahar ve sonbahar dönemidir. Çok sıcaklarda ve yağmurlu havalarda uygulama zor ve dayanıksız olacaktır. Çünkü sıcakta sıvalar da çatlamalar oluşturacaktır bu da size 1-2 yıl içinde yeni bir dış cephe masrafı çıkartacaktır.

Dış cephe uygulamalarınızda birçok seçenek bulunmaktadır. Bunlar;

– Isı yalıtım sıva uygulamaları (uygulamaya hazır halde paketler halinde  özel  hazırlanmış malzemelerdir)

– PVC/Vinil Siding, Yalıbaskısı cepheler

– Ahşap cephe kaplamaları

– Tuğla ya da taş görünümlü cepheler

– Alüminyum kompozit panel giydirme cepheler

– Kompakt laminant giydirme cepheler

– Mantolama cepheler

Dış cephe işlerinde uygulama yukarıdan aşağıya doğru olmalı ve bir cephede ki iş bitirilerek sırasıyla diğer cephelere geçilmelidir. Yağmur olukları ve klima tesisatları işlemlerden önce yapılmış olmalıdır.

Dış cephenin boya işleminden önce mutlaka uygun dış cephe macunu çektirilmelidir.

Ve son olarak dış cephe boyanızın seçimini yaparken uzun süreli kullanacağınızı da unutmamalısınız.

DEKORASYON

dekorasyon

 Konut içerisinde dekorasyona başlarken öncelikle renk ve stil belirlemeliyiz. Evinizde ne aradığınız ve ne beklediğiniz önemlidir.

 Konut içerisinde rahat bir ortam yaratmak için lila, aqua, mine gibi mavinin tonlarını, ruhunuzu dinlendiren rahatlatan bir ortam yaratmak içinse pastel tonları tercih etmeli.

 Yer döşemelerinizin rengini duvarlarınızdan daha koyu renkte seçilmeli.

 Odanız içerisinde abajur, masa lambası gibi aydınlatıcılar kullanmak konutunuza sıcak bir hava verecektir.

 Karanlık, dar mekânlarınızı tavana kadar ayna kullanarak göz yanılması yaratabilir ve geniş gösterilebilinir.

 Katlamalı perdeler konutunuza stil kazandırır.

 Resimlerinizi merdiven boşluklarına ya da merdiven duvarlarına asarak değerlendirebilirsiniz.

 Yatak odanız dinlenme, uyuma ve kitap okuma amaçlı kullanıldığı için tavan aydınlatmanızı yukarıya doğru size direkt gelmeyecek şekilde seçilmeli ve başucu aydınlatması  tercih edilmeli.

ODALARDA DEKORASYON TAKTİKLERİ

odalarda dekorasyon taktikleri

Oturma odalarınız da çiçekli koltuk örtüleri, renklerde pastel tonlar ve ayaklı aydınlatıcılar ortama hoş ve rahatlatıcı bir hava katacaktır. Çok fazla eşya kullanımı alanı daraltacağı gibi göz yorar ve oda içerisindeki bütünlüğü bozar. Dekorasyona oda içerisinde bütünlüğü bozan, işlevi olmayan gereksiz eşyaları çıkartarak başlayabilirsiniz.

Konutunuzda salonuz da yer alan koltuklarınızın renginden sıkıldıysanız ya da renkleri soldu ise koltuk örtüleri ile bambaşka bir havaya büründürmeniz mümkün. Duvarlarda ise resimlerinizi gruplar halinde asmanız bütünlüğü devam ettirir.

Yemek odanız da aydınlatma masa üzerinde olmalıdır. Yemek masası ile birlikte kullanacağınız konsol yemek takımlarınızı depolamak için uygun olacaktır.

Yatak odalarınız da ise gömme dolaplar cankurtaranınız olacaktır. Aydınlatma olarak tavana yansıyan ışığı ve başucu aydınlatmalarını tercih ediniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment